Понад 70% учасників міжнародного опитування вважають, що Росія становить загрозу для всього світу. Високий показник страху характерний для найбільших країн, які прагнуть бути лідерами в міжнародній і військовій областях. Але при цьому у мирних сферах Росія також постає вкрай недружньою країною – як до своїх громадян, так і іноземців.
В рамках опитування «Кращі країни», яке проводилося для видання U.S. News & World Report у 36 країнах, 72% респондентів певною мірою погодилися із твердженням, що «Росія є загрозою для всього світу». Китай набрав 66% аналогічних відповідей, США – 50%.
Найсильніше Росію як загрозу сприймають її сусіди – Фінляндія, Японія, Польща, а також Данія: показник перевищив 90%. Після російського вторгнення в Україну нейтральна Фінляндія вступила до НАТО. Жорстку позицію щодо Росії займає Польща, країна з однією з найбільших армій у Європі, яка виступає за ухвалення України до НАТО. Ядерні погрози з боку російського керівництва вимагають від альянсу набагато агресивнішої реакції, заявив учора начальник польського Генштабу Раймунд Анджейчак. НАТО теж ядерна організація, і треба нагадати про це Москві, сказав він. Анджейчак порівняв керівництво Росії з гангстерами, зазначивши, що Захід має справу «з божевільними поганими хлопцями».
Рейтинг Best Countries складається U.S. News & World Report за результатами опитування, що проводиться у партнерстві з міжнародним маркетинговим агентством WPP та Школою бізнесу Уортона при Пенсільванському університеті. Дослідження проводилося у березні-червні у 36 країнах, мешканці яких висловлювали свою думку про 87 країн. Вони оцінюють країни за 73 показниками, такими як динамізм, безпека, економічна стабільність, лідерство, прихильність до соціальної справедливості, турбота про права людини та ін. Відповіді групуються за 10 розділами (культурний вплив, підприємництво, відкритість для бізнесу, пригоди, якість життя, турбота про суспільне благо та ін.)
Результати дослідження U.S. News & World Report збігаються з іншими опитуваннями, проведеними за рік після початку війни в Україні. Понад вісім людей із десяти у світі негативно ставляться до Росії та Володимира Путіна – такого рівня неприйняття не було ще ніколи за час міжнародних опитувань, проведених Pew Research Center. Крім того, рівень схвалення керівництва Росії в 2022 р. впав порівняно з 2021 р. у всіх 11 колишніх радянських республіках, де проводилося опитування Gallup, а несхвалення різко зріс.
Загалом у рейтингу «Кращі країни» Росія посіла цього року 37 місце. Це на один пункт нижче, ніж у 2022 р., але тоді вона впала одразу на 12 позицій – це був рекордний обвал історії дослідження U.S. News & World Report. Сукупний рейтинг Росії зараз – 31,8 пунктів (у лідера рейтингу Швейцарії – 100).
Найвищий показник у Росії – 94,3 пункти, 3-тє місце у світі – у розділі Power (сила, вплив, міць), що відповідає прагненню Кремля зробити так, щоб країну боялися у світі. При цьому в очах мешканців інших країн вона стоїть невисоко за такими мирними, важливими для повсякденного життя показниками, як:
● якість життя (всього 14,5 пункту),
● відкритість для бізнесу (0 пунктів, останнє місце у світі),
● привабливість для цікавого проведення часу (6,6 пункту); причому дружелюбність росіян іноземці оцінили всього в 0,4 пункту, можливості для отримання задоволення – у 3,2, а можливості для туризму – у 3,9, незважаючи на чисельність культурних та географічних пам’яток.
У США Росію вважають загрозою 88% (про Китай так сказали 84%). При цьому майже 80% опитаних американців вважають, що країна має продовжувати надавати військову підтримку Україні у боротьбі з російською агресією. Рік тому таких було 85%.