Захід готується покінчити з останніми валютними резервами Росії – Bloomberg

Заморозивши половину валютних резервів Росії, наклавши окремі санкції на золотий запас і залишивши ЦБ РФ лише з юанями на $110 млрд, західні країни готуються вдарити по останнім доступним Кремлю запасам твердої валюти
Євросоюз обговорює запровадження санкцій проти Газпромбанку — останнього великого держбанку, який зберігає доступ до міжнародних транзакцій. ГПБ, що став хабом для розрахунків за газ, уникнув потрапляння під блокуючі санкції ЄС, залишається учасником міжнародної платіжної системи SWIFT і може проводити платежі в євро.
У результаті Газпромбанк, третій у Росії за розміром активів, “de facto” став новим ЦБ РФ, вважає головний економіст Інституту міжнародних фінансів Робін Брукс. У той час як ЦентроБанк Росії під управлінням Ельвіри Набіулліної ліквідований як суб’єкт світової фінансової системи, його рахунки заарештовані, а провести валютні угоди він не має можливості навіть на Московській біржі, Газпромбанк акумулює на своїх рахунках надлишок валюти за нафту та газ.
Нові санкції ЄС можуть покінчити з його резервами: за даними Bloomberg і EUObserver, європейські чиновники розглядають можливість відключення Газпромбанку від SWIFT, після чого операції з десятками мільярдів доларів накопиченої валюти стануть для нього навряд чи можливими.
Слідом за Газпромбанком під удар потрапляє інша велика “скриня” Кремля — валютні запаси “Сургунафтогазу”, четвертого за обсягами видобутку нафтової компанії Росії, справжні власники якої залишаються таємницею за сімома печатками вже понад 10 років.
На торгах Московської біржі в понеділок акції “Сургута” очолили падіння акцій усіх фінансових структур Росії. Через цей обвал акцій “Сургута” російським біржам біржі довелося призупиняти усі торги. Не маючи боргу та не інвестуючи у придбання, “Сургутнафтогаз” роками акуратно складав валюту на банківських рахунках і на кінець 2021 року мав близько 55 млрд доларів.
Але тепер доля цих запасів, які перевищують ЗВР більшості країн світу, може підвиснути у повітрі. На ринку побоюються, що нові обмежувальні заходи можуть призвести до повної зупинки електронних операцій із доларом. Такий сценарій можливий, якщо під санкції потраплять структури Мосбіржі, зокрема Національний кліринговий центр.