Виробник рашистських безпілотників закуповує комплектуючі в США та Китаї, оминаючи санкції  – розслідування Reuters та RUSI

Виробник безпілотників «Орлан-10» , які російська армія використовує в Україні, закуповує іноземні комплектуючі через фірми-посередники у США, Китаї та Росії. Про те, як влаштована мережа, яка допомагає отримувати деталі в обхід санкції, розповідається у розслідуванні «Важливих історій» , Reuters та  Британського інституту оборонних досліджень  (RUSI). 

Росія застосовує “Орлани” в Україні з 2014 року. За даними журналістів, дрон в основному зібраний із іноземних компонентів. RUSI встановив, що йдеться про продукцію від американських Altera та Xilinx, Texas Instruments, Microchip Technology, Analog Devices, Linear Technology, європейських STMicroelectronics та NXP Semiconductors, японських Renesas Electronics та Saito Seisakusho.

Виробництвом «Орланів» займається петербурзька компанія «Спеціальний технологічний центр» (СТЦ), яка з 2016 року перебуває під санкціями США за «допомогу ГРУ у проведенні радіоелектронної розвідки». У 2017 році влада США назвала СТЦ частиною розвідувального комплексу РФ і заборонила будь-які «значні» угоди з компанією.

Згідно з розслідуванням, основним постачальником іноземних комплектуючих для СТЦ є компанія «СМТ-Айлогік». З початку війни фірма, серед іншого, закуповувала продукцію у тих же іноземних компаній, чиї комплектуючі були виявлені в «Орланах», йдеться у розслідуванні. Усього з січня до жовтня 2022 року імпорт «СМТ-Айлогік» досяг 25,7 мільйона доларів (понад 1,65 мільярда рублів за поточним курсом).

Керівництво СТЦ заявило, що не чуло про СМТ-Айлогік. При цьому один із власників виробника дронів Олексій Терентьєв, згідно з реєстром, був співзасновником «СМТ-Айлогік», зазначають “Важливі історії”.

“СМТ-Айлогік”, у свою чергу, отримує основний обсяг іноземних комплектуючих від гонконгської Asia Pacific Links. Цією компанією володіє росіянин Олександр Трофімов, який мешкає в Торонто. Як з’ясували журналісти, з 2017 року Asia Pacific Links поставила “СМТ-Айлогік” комплектуючі на 12 мільйонів доларів. Близько половини цієї суми припало на період із початку російського вторгнення в Україну.

Американським посередником виступає компанія Ik Tech, яка належить громадянинові РФ та США Ігору Каждану, який також відомий як Алекс Стентон. Так, з 2018 до 2021 року Ik Tech поставила в Росію товарів на 2,2 мільйона доларів. Більше 90% із них склали замовлення «СМТ-Айлогік». Серед цих товарів було майже 1400 процесорних модулів виробництва Gumstix. Такі ж комплектуючі знайшли у російських «Орланах» в Україні. 

За два тижні до російського вторгнення в Україну Каждана заарештували за звинуваченням у контрабанді продукції військового та подвійного призначення до Росії, пишуть “Важливі історії”. На суді він розповів, що у 2016 році зустрівся на конференції по супутниках із російськими менеджерами, які вмовили його постачати продукцію в обхід експортних обмежень.

У розмові з авторами розслідування Каждан визнав, що постачав електронні комплектуючі до Росії: «Не думаю, що це така велика проблема. Не думаю, що вам треба писати про це. 

Виробники іноземних комплектуючих, які відповіли на запити розслідувачів, заявили, що суворо дотримуються санкцій і не знають про постачання своєї продукції до Росії. В американській компанії Gumstix також пообіцяли провести розслідування.

За порушення правил експортного контролю передбачено кримінальну відповідальність, зазначають автори розслідування. Проте виробникам навряд чи щось загрожує, якщо постачання йдуть через посередника у третій країні, а комплектуючі не підпадають під експортний контроль. «За такого виробника навряд чи переслідуватимуть. Якщо тільки продавець не брехав у експортних деклараціях. Але зазвичай у таких випадках нічого не робиться», — сказав журналістам Ерік Вудс із Центру досліджень у галузі нерозповсюдження.