Про це свідчать результати голосування Палати представників США.
За звільнення Маккарті проголосували 216 конгресменів. Проти виступили – 210. Це вперше в історії США, коли спікера Палати представників достроково відправляють у відставку.
Відзначимо, що Демократична партія у повному складі проголосувала за відставку Маккарті, хоча напередодні голосування в американських ЗМІ було багато розмов про те, чи не спробують демократи врятувати Маккарті від відставки, висунувши йому певні умови, зокрема й підтримку надання допомоги Україні.
Пропозицію відправити спікера Палати представників у відставку висунув його однопартієць-республіканець Метт Гетц після того, як Маккарті не допустив зупинки фінансування уряду США через проблеми з ухваленням бюджету на 2024 рік.
Маккарті підтримав законопроєкт про фінансування уряду США до 17 листопада, але при цьому не запровадив жодних скорочень витрат або змін у прикордонній безпеці, до яких закликали його колеги з Республіканської партії.
Сьогодні Палата представників не змогла відкласти або заблокувати спробу Гетца запустити процес відставки Маккарті. Це відкрило шлях до голосування щодо звільнення Маккарті з посади, але спочатку конгресмени мали провести годинні дебати.
Після звільнення Маккарті з посади його крісло, очевидно, займе тимчасовий наступник (з переліку конгресменів, який сам Маккарті уклав одразу після свого обрання на посаду у січні цього року). Однак його повноваження, на думку більшості експертів з питань регламенту Палати представників, будуть вкрай обмежені: він зможе хіба що вести засідання для обрання нового спікера.
Пошук нового спікера обіцяє бути вкрай проблематичним: Демократична партія має меншість в Палаті представників, тож на крісло спікера претендувати не може. Натомість група трампістів-республіканців (куди зараховують кілька десятків конгресменів), здатна заблокувати обрання будь-якого спікера від своєї партії. У січні обрати Маккарті спікером через позицію трампістів вдалося лише з 15-ї спроби.
Подальше виділення Україні військової та іншої допомоги потребує результативного голосування в Конгресі. У випадку, якщо Палата представників буде фактично заблокованою через відсутність спікера, ухвалити таке рішення буде неможливо.
Водночас у Білому домі запевняли, що події в Конгресі США не мають вплинути на допомогу Україні. “Ми знаємо, що переважна більшість членів Конгресу підтримують додаткову допомогу Україні”, – заявляв представник адміністрації президента США Джон Кірбі.
Вона зазначила, що орган завершив сесійний тиждень та повернеться до роботи не раніше 10 жовтня, а до цього часу йтиме обговорення потенційних кандидатів на посаду спікера.
Дипломат заявила, що посольство України продовжує роботу з усіма гілками влади США щодо продовження військової та фінансової допомоги.
Кореспондент української редакції Голосу Америки у Вашингтоні Остап Яриш заявив, що відставка Маккарті означає, що розгляд нового фінансування для України відкладається на невизначений термін.
“Чи залежить підтримка України від того, кого оберуть новим спікером? Так. Спікер визначає законодавчі пріоритети, вирішує які голосування вносити на розгляд і яку загалом вести політику. Тому велике значення тут матиме і те, який вплив на нового спікера матиме радикальне крило Республіканської партії”, — написав Яриш.