За двометровою стіною на тихій ділянці гавайського острова Кауаї Марк Цукерберг ховає свій таємний будівельний проєкт. Охорона патрулює це місце з усіх боків – на вході чергують вартові, а патрульні на квадроциклах стежать за непроханими гостями з боку навколишніх пляжів.
Про нову забаганку власника Meta стало відомо завдяки розслідуванню видання Wired.
Як пише видання, мешканці острова спостерігають, як туди й назад їздять пікапи. Машини перевозять будівельні матеріали та сотні робітників.
Жоден з працівників – від теслярів та електриків до малярів та охоронців – не має права розповідати про будівництво. Перш ніж потрапити всередину цього комплексу кожен має підписати угоду про нерозголошення. Ці застереження – не формальність. Щобільше, робітникам з різних будівельних бригад заборонено обговорювати між собою свою роботу.
На розмову з пресою погодилося декілька робітників, які працювали там за контрактом. Вони попросили не розголошувати свої імена та порівняли будівництво Цукерберга з “Бійцівським клубом” Чака Паланіка: “Ми не говоримо про бійцівський клуб”.
Загальна площа території – майже 600 гектарів. Згідно з документацією проєкт міститиме підземний бункер площею 460 квадратних метрів, матиме незалежне джерело живлення та продовольства. Загальна вартість проєкту разом з землею – понад $270 мільйонів.
У розпорядженні Wired є докази, які свідчать, що проєкт став можливим завдяки юридичним маневрам та політичним зв’язкам. Марк Цукерберг та його дружина Прісцилла Чан розпочали феноменальне масштабне і дороге будівництво у цьому райському куточку, зневаживши думкою місцевої громади.
Кауаї – найстаріший та найменший з головних Гавайських островів. Місцева громада налічує приблизно 73 000 осіб, серед яких корінні гавайці, а також китайські, японські, філіппінські й пуерториканські мігранти. Вони приїхали працювати на плантації цукрової тростини 100-150 років тому. Хоча туризм і вплинув на острів, там досі зберігається відчуття маленької громади.
Старші жителі ще пам’ятають часи, коли світлофор був лише один — другий поставили у 1973 році. Усюди — дикі кури та дикі кішки. Місцеві жителі займаються серфінгом і рибалкою на пляжах або полюють на свиней у горах. Люди знають своїх сусідів.
Відокремлений комплекс Цукерберга North Shore (“Північний берег”) отримав “міфічний” статус на Кауаї. Один місцевий архітектор, не пов’язаний із проєктом, жартує, що це нагадує йому середньовічних правителів, які, згідно з легендою, вбивали своїх найамбітніших архітекторів, щоб секрети їхніх проєктів померли разом з ними.
Як йдеться в отриманих Wired документах, комплекс справді укомплектований підземним укриттям і чимось схожим на вибухостійкі двері.
На сьогодні будівництво частково завершено і складається з понад дюжини будівель, кожна з яких має близько 30 спалень та 30 ванних кімнат. Центр комплексу – два особняки загальною площею розміром з футбольне поле. Ці будівлі мають кілька ліфтів, офіси, конференц-зали та промислову кухню.
Тунель, який з’єднує особняки, вестиме в підземний бункер, де є аварійний люк, до якого можна отримати доступ драбиною. Двері в підземному сховищі будуть виготовлені з металу та залиті бетоном.
У зеленій зоні планується побудувати 11 дископодібних будинків, які будуть з’єднані складними мотузковими мостами. Це дозволить відвідувачам переходити від однієї будівлі до іншої, не торкаючись землі.
Будівля з іншого боку від головних особняків матиме великий тренажерний зал, басейни, сауну, гідромасажну ванну, холодну ванну та тенісний корт. На території також будуть чимало гостьових будиночків та виробничих будівель.
Масштаби свідчать, що це буде щось більше, ніж місце для відпочинку — Цукерберг уже провів у комплексі два корпоративні заходи.
Згідно з джерелами та плановими документами, комплекс матиме власне водосховище та систему насосів. На його території є свійські тварини та сільське господарство, яке частково забезпечує його їжею.
Бренді Хоффін Барр, речник Марка Цукерберга та Прісцилли Чан, відмовився коментувати розмір чи бункерні якості проєкту.