Угорська партія влади “Фідес” у понеділок не з’явилася на ініційоване опозицією позачергове засідання, де мали розглядати ратифікацію вступу Швеції в Північноатлантичний альянс.
Законодавча сесія в понеділок була відкладена через те, що члени правлячої партії, яка має більшість у парламенті, не з’явилися на засідання.
Позачергове засідання раніше ініціювала опозиційна угорська партія “Рух Моментум” після того, як на Вільнюському саміті турецький президент Реджеп Таїп Ердоган пообіцяв передати на ратифікацію заявку про вступ Швеції в НАТО.
Пізніше до ініціативи “Рух Моментум” долучилися й інші опозиційні сили, доповнивши порядок денний засідання своїми пропозиціями – зокрема, питанням доступу угорських студентів і викладачів до програми Erasmus.
“Де перебувають провладні депутати у свій робочий день? За що вони отримують платню, якщо не ходять на роботу?”, – риторично запитав голова “Руху Моментум” Ференц Геленсер.
А Ласло Варджу з “Демократичної коаліції” додав, що угорський прем’єр Віктор Орбан свідомо не дає “зелене світло” для ратифікації шведського вступу в Альянс, бо залежний від президента Росії Владіміра Путіна.
Як повідомлялося, Угорщина разом із Туреччиною блокували євроатлантичну інтеграцію Швеції, яка подала заявку на вступ до НАТО у травні 2022 року.
Анкара звинувачувала Швецію у недостатній боротьбі з тероризмом. Президент Реджеп Таїп Ердоган закликав Стокгольм видати людей, яких він вважає терористами, включно з курдами та іншими, хто підтримав спробу державного перевороту у 2016 році.
У червні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після зустрічі з Ердоганом у Стамбулі заявив, що Швеція виконала свої зобов’язання для вступу в Альянс.
10 липня президент Туреччини погодився передати турецькому парламенту протокол про приєднання Швеції до НАТО.
Раніше очільник угорського МЗС Петер Сіярто переконував, що Будапешт не зволікатиме з ратифікацією членства Швеції в НАТО, якщо Анкара змінить свою позицію з цього питання.