Нещодавно на Балканах спалахнув новий конфлікт – частково визнане Косово вирішило припинити термін дії сербських документів та номерних знаків на своїй території. Справа у тому, що північ Косова заселена етнічними сербами, котрі негативно ставляться до відокремлення регіону від Сербії. Тому там досі користуються сербською валютою та мають сербське громадянство. Угода цих країн 2011 року передбачає тимчасове використання мешканцями півночі Косова нейтральних документів та номерних знаків.
Попри те, що перехідний період вже давно завершився, всі спроби примусити косовських сербів перейти на національні документи лише викликали масові протести. Тому місцеві серби вже почали будувати барикади, що викликало реакцію представників НАТО, які пообіцяли втрутитись у конфлікт, якщо він розгориться. Саме тому влада Косово відклала перехід на нові документи та номерні знаки на один місяць.
Про причини та наслідки цього конфлікту для України розповів політичний та економічний експерт, голова БФ «Нова дорога» Валерій Клочок.
Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».
Чому почався цей конфлікт?
По-перше, ми повинні розуміти, що балканський конфлікт не завершився досі. Він «заморожений», але не вичерпаний. Сьогодні можна говорити про нову велику війну на Балканах, але вона не є неминучою. Всі ці речі базуються на міжнаціональних ворожнечах, які має вирішувати ООН, проте ця організація вкотре показує свою непотрібність та бездіяльність. Що зробила Рада Безпеки ООН за 8 років війни в Україні? Нічого. Те саме і місія ОБСЄ – вони мали б втручатись у такого роду конфлікти і вгамовувати їх, але користі з них немає.
Чи призведе це до повномасштабної війни на Балканах і як це вплине на війну в Україні?
У випадку Косово та Сербії все по-іншому, ніж у нас. Нехай мене пробачать косовари, але їхня країна не є повною з погляду теорії держави і права. Косово навіть не має повноцінної армії. Так. на території цієї країни є війська НАТО, яких там налічується приблизно 3,5 тисячі, але вони не можуть почати повноцінну війну. Тим більше, що сили Сербії є набагато потужнішими.
Новини, аналітика, ексклюзив – у нашому Телеграм-каналі! Приєднуйтесь! https://t.me/informagenstvopica
Тому ці процеси – це типова «рука кремля», яка залазить на Балкани і «підігріває» давно заморожені конфлікти. Тут радше йдеться не про відкриття другого фронту, а про спробу підірвати Євросоюз. Якщо ЄС не буде на практиці реалізовувати сою оборонну функцію, то він матиме отакі проблеми. У випадку якогось розвитку цього конфлікту, це не буде велика війна типу російсько-української, бо йдеться про зовсім інші масштаби. Так, локально можуть бути перестрілки абощо, але вони ніяким чином не вплинуть на війну, яку росія розв’язала проти України.
Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням:
- Курс долара, можливий дефолт і ріст цін: що очікує українців найближчим часом?
- Куди може втекти путін, якщо програє війну з Україною?
- Чому Зеленський так тримається за Єрмака? Відповідь політаналітика
- Політолог розповів, чи стане Джонсон Генеральним секретарем НАТО
- “Головне, щоб цей процес мав результат”: експерт про незаконне вивезення грошей з України